lazi-banner-image-1 lazi-banner-image-2 lazi-banner-image-3 lazi-banner-image-4 lazi-banner-image-5 lazi-banner-image-6 lazi-banner-image-7 lazi-banner-image-8
პარიზში მდებარე ქართული კულტურის კერა LAZI არის ქართული ენის, კულტურისა და ტრადიციების მიღებისა და გაზიარების სივრცე. მისი მიზანია საფრანგეთში მცხოვრებ ბავშვებსა და ახალგაზრდა თაობას დაეხმაროს საკუთარი ფესვების აღმოჩენაში. გაკვეთილებს უძღვებიან ქართველი პედაგოგები და ხელოვნები, რომლებიც ენთუზიაზმითა და სიყვარულით გადასცემენ თავიანთ ცოდნას ბავშვებისთვის წამახალისებელ გარემოში. სწავლება ეფუძნება რამდენიმე ძირითად საგანს, რომლებიც განსაზღვრავენ სკოლის იდენტობასა და სიმდიდრეს :
ქართული ენა და ლიტერატურა
ენა ნებისმიერი კულტურის გულს წარმოადგენს. LAZI-ში ქართული ენის გაკვეთილები მოსწავლეებს აძლევს შესაძლებლობას ისწავლონ კითხვა, წერა, გაგება და საკუთარი აზრების გამოთქმა ქართულად. ამასთან ერთად, განავითარონ ცოცხალი კავშირი ენასთან. პედაგოგიური მიდგომა მორგებულია ასაკსა და დონეზე და მოიცავს ლიტერატურულ ელემენტებს, ზღაპრებს, პოეზიასა და ტრადიციულ ტექსტებს, რათა სწავლას ჰქონდეს მეტი აზრი და ინტერესი. მიზანი მხოლოდ ენობრივი სირთულის დაძლევა არ არის, არამედ უფრო ღრმა: ბავშვებმა შეძლონ ქართულად აზროვნება.
ქართული ცეკვა
ალბათ, უხერხულიც კია ქართული ცეკვისა და სიმღერის არსსა და მნიშვნელობაზე საუბარი ქართულ ენაზე. აქ ვიტყვით მხოლოდ იმას, რომ დაარსების დღიდან ვიღწვით ამ ქართული საგანძურის გავრცელებისთვის. მრავალი თაობის პატარები დაუფლებიან ჩვენი საცეკვაო დარბაზის სარკეებთან პირველ ქართულ ილეთებს და აქედანვე გაუსისხლორცებიათ ჩვენი ჯიში. მრავალ თაობას უსახელებია საქართველო ევროპის სხვადასხვა სცენაზე აჭარულით, ფშაურ-ხევსურულით, აფხაზურითა და რაჭულით, რაც უდიდესი სიამაყითა და მეტი პასუხსიმგებლობით აღგვავსებს !
სიმღერა
სიმღერა ქართულ კულტურაში განსაკუთრებულ ადგილს იკავებს და LAZI-ში ბევრი ბავშვისთვის მუსიკასთან პირველი შეხების ფორმაა. გაკვეთილები ეფუძნება ცნობილ ქართულ სიმღერებს, რომლებიც ჩვენი კომპოზიტორის მიერ ფრთხილად არის არანჟირებული და ბავშვებისთვის ადაპტირებული, რათა იყოს მარტივად მისაწვდომი, სახალისო და ასაკისთვის შესაფერისი. მიზანი არ არის სიმღერის ტექნიკური სწავლება, არამედ თანდათანობითი მუსიკალური ინიციაცია, რომელიც კონცენტრირდება მოსმენაზე, რიტმზე, მელოდიაზე და ერთად სიმღერის სიხარულზე. ამ სიმღერების საშუალებით ბავშვები ავითარებენ ზეპირ მეტყველებას, მეხსიერებას, ასევე თავდაჯერებასა და სიმამაცეს სხვების წინაშე სიმღერისთვის. ასე, სიმღერა ხდება გაღვიძების, გაზიარებისა და ემოციის სივრცე, სადაც მუსიკა ბავშვის პიროვნულ განვითარებას თან ახლავს და ამავე დროს გადასცემს ქართული კულტურის ცოცხალ ნაწილს.
ისტორია / გეოგრაფია
საქართველოს გაგება ნიშნავს მისი ისტორიის, ღირებულებებისა და საუკუნეების განმავლობაში განვლილი გზის ცოდნას. ისტორიისა და კულტურის გაკვეთილები მოსწავლეებს აცნობს ქართული ისტორიის მნიშვნელოვან ეტაპებს, ტრადიციებს, სიმბოლოებსა და მემკვიდრეობას. ეს მიდგომა სხვა დისციპლინებსაც აძლევს კონტექსტს და ეხმარება მოსწავლეებს უკეთ გაიგონ ცეკვების, სიმღერებისა და ენის წარმოშობა. ისტორია განიხილება ხელმისაწვდომად და ცოცხლად, რათა გაღვივდეს ცნობისმოყვარეობა და კუთვნილების შეგრძნება.
უსაფრთხოება
ბავშვების უსაფრთხოება ჩვენი პრიორიტეტია. მოსწავლეები შენობის შიგნით ყოველთვის არიან ზედამხედველობის ქვეშ. მშობლებს არ აქვთ უფლება შევიდნენ საკლასო ოთახებში, რათა უზრუნველყოფილი იყოს მშვიდი და უსაფრთხო გარემო. ბავშვებს მასწავლებლები და ზედამხედველები აცილებენ შენობაში ასვლისა და ჩამოსვლის დროს, სანამ გასასვლელთან მშობლებს არ ჩააბარებენ.
ასოციაციის ცხოვრება რამდენიმე წინადადებით:
ქართული ენის გაკვეთილები ბავშვებისთვის, მოზარდებისთვის და უფროსებისთვის. მცირე ჯგუფები — პერსონალიზებული სწავლებისთვის. ქართველი, ფრანკოფონი და გამოცდილი პედაგოგები. მრავალრიცხოვანი კულტურული ღონისძიებები და ქართული დღესასწაულები, რომლებშიც ბავშვები აქტიურად მონაწილეობენ (სპექტაკლები, კონცერტები, გამოფენები). საქართველოს განათლების სამინისტროს მიერ დამოწმებული სასკოლო სახელმძღვანელოები უზრუნველყოფილია. წლის ბოლოს გაიცემა სერტიფიკატი. ფრანგული ენის გაკვეთილები უფროსებისთვის. უსაფრთხო და პარიზში მარტივად მისადგომი ადგილი.
ლაზი-ში გაწევრიანებით თქვენი ბავშვი აღმოაჩენს ქართული კულტურის სიმდიდრეს, განავითარებს ენობრივ, შემოქმედებით, საურთიერთობო უნარებს თბილ და ოჯახურ გარემოში.
Île du Monde
Article (source externe)
Ce contenu provient du site de l’association Île du Monde : iledumonde.org
"
Les danses géorgiennes en Île-de-France
La danse géorgienne est une célébration de l’histoire et de la culture riche et diversifiée de la Géorgie. Elle représente les valeurs et les mœurs traditionnelles de la société géorgienne et capture parfaitement la grâce et la beauté des femmes et le courage, l’honneur et le respect des hommes géorgiens.
La danse folklorique reste une pratique encore très vivante au sein de la communauté géorgienne. En Géorgie, elle est encore pratiquée à l’école en tant que discipline sportive par tous les étudiants. Il est donc peu surprenant que la communauté géorgienne de France continue de promouvoir et de transmettre cet art traditionnel, aussi en contexte migratoire.
La danse géorgienne présente une grande diversité au niveau régional. Chacune de ses régions a ses propres danses traditionnelles, telles la danse Kartuli dans la région de Kartlie, les danses Acharuli et Khorumi dans la région de Adjarie, la danse Mtiuluri en Mtioulétie, la danse Svanuri en Svanétie, etc. Les costumes, les musiques et les chants associés à ces danses font aussi partie des anciennes traditions régionales.
Cet article a l’objectif de présenter cette richesse propre à la Géorgie et surtout de démontrer l’effort mis en place par la communauté franco- géorgienne de la région parisienne pour la sauvegarde de cette pratique traditionnelle. Il présente précisément le travail mis en place par notre association île du Monde en collaboration avec la communauté issue de la diaspora géorgienne en Île-de-France pour l’inclusion de cet art traditionnel dans l’Inventaire du Patrimoine Culturel Immatériel en France.
Source : Île du Monde — iledumonde.org.